“NRD Cyber Security“ komanda kartu su Lietuvos Respublikos Prezidente Dalia Grybauskaite ir kelių dešimčių verslininkų delegacija vyksta į JAV, kur dalyvaus Baltijos Šalių ir JAV verslo forume. Vizito metu sieksime toliau didinti savo partnerių JAV ratą tiek technologijų, tiek mokslinių tyrimų srityje, kurdami saugią skaitmeninę erdvę.

Prezidentės spaudos tarnybos pranešimas:

Penktadienis, kovo 30 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį, balandžio 3 d. Vašingtone Baltuosiuose rūmuose susitiks su Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidentu Donaldu Trumpu ir dalyvaus Baltijos šalių bei JAV viršūnių susitikime.

Aukščiausio lygio susitikimas Vašingtone rengiamas Prezidento Donaldo Trumpo iniciatyva minint Baltijos valstybių nepriklausomybės šimtmetį ir siekiant dar kartą patvirtinti strateginę JAV partnerystę su Lietuva, Latvija ir Estija. Vizito Vašingtone metu šalies vadovę lydi užsienio reikalų, krašto apsaugos ir ūkio ministrai.

Baltuosiuose rūmuose valstybių vadovai ketina priimti bendrą politinę deklaraciją, kurioje nubrėš ateities bendradarbiavimo gaires.

Prezidentė su JAV bei Latvijos ir Estijos valstybių vadovais taip pat aptars regiono saugumo užtikrinimo klausimus, kalbės apie pasirengimą artėjančiam NATO viršūnių susitikimui Briuselyje, Aljanso gynybos reformą, JAV paramą siekiant tolesnių atgrasymo ir gynybos priemonių regione.

Pasak šalies vadovės, JAV vaidmuo Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gynybai – kertinis. Patikimos partnerės ir didžiausios karinės galios pasaulyje – Jungtinių Valstijų – palaikymas ir parama Baltijos šalims yra labai reikšminga siekiant įveikti egzistuojančias regiono saugumo spragas.

Savo kariais, technika ir finansinėmis lėšomis JAV aktyviai prisideda prie mūsų regiono gynybos. Pagal Europos atgrasymo iniciatyvą (European Detterence Initiative) kasmet nuosekliai trečdaliu didinama finansinė parama Europos šalių, tarp jų ir Lietuvos, gynybinių pajėgumų stiprinimui bei karinės infrastruktūros gerinimui. Amerika taip pat yra viena pagrindinių ginkluotės įsigijimų partnerių. Lietuva iš JAV gamintojų perka priešlėktuvines raketas „Raytheon“, šarvuotus visureigius „Oshkosh“, bokštelius „Bushmaster“, prieštankines sistemas „Javelin“ ir kitą įrangą bei amuniciją.

Susitikime taip pat bus daug dėmesio skirta dvišalių ryšių stiprinimui ekonomikos, verslo ir energetinio saugumo srityse. Prezidentės vizito metu įvyks dviejų Supratimo memorandumų pasirašymas tarp suskystintųjų dujų terminalą valdančios JAV kompanijos „Freeport LNG“ ir dviejų Lietuvos kompanijų „Klaipėdos nafta“ ir „Lietuvos dujų tiekimas“. Šie memorandumai ateityje turėtų atverti dar vieną dujų tiekimo galimybę į Lietuvą.

Lietuva viena pirmųjų Europoje pradėjo importuoti amerikietiškas suskystintąsias dujas per Klaipėdos terminalą. JAV SGD eksportas į Lietuvą ir kitas Europos šalis – svarbus veiksnys atsikratant „Gazpromo“ monopolio ir užsitikrinant skaidrų, diversifikuotą bei saugų dujų tiekimą.

Vizito metu šalių vadovai taip pat atidarys Lietuvos, Latvijos, Estijos ir JAV verslo forumą, kuriame norą dalyvauti pareiškė atstovai iš daugiau nei 200 Baltijos šalių ir JAV įmonių.

Šaltinis: https://www.lrp.lt/lt/spaudos-centras/pranesimai-spaudai/vasingtone-prezidente-dalyvaus-baltijos-saliu-ir-jav-virsuniu-susitikime/29708